Německá ekonomika v problémech? Firmy v červnu nečekaně prudce snížily výrobu

Přidat na Seznam.cz

Německé podniky v červnu překvapivě výrazně snížily výrobu. Jak v pondělí oznámil Spolkový statistický úřad, průmysl, stavebnictví a dodavatelé energií vyrobili dohromady o 1,5 % méně než v předchozím měsíci. Ekonomové očekávali pokles pouze o 0,5 procenta, uvedl deník Handelsblatt a portál deníku Welt.

Samotný průmysl vyrobil v červnu o 1,3 % méně než v předchozím měsíci. „Vyhlídky průmyslové ekonomiky zůstávají i přes nedávné oživení poptávky chmurné, protože se silně vyznačovaly výkyvy ve velkých zakázkách,“ komentovalo situaci spolkové ministerstvo hospodářství. „Vzhledem k utlumeným obchodním a exportním očekáváním podniků nelze v současné době ještě předpokládat znatelné oživení.“

Obtížný průmyslový sektor se v poslední době poněkud zotavil díky překvapivě vysokému počtu zakázek, částečně díky velkým zakázkám z leteckého průmyslu. V červnu se jejich objednávky zvýšily o 7,0 % oproti předchozímu měsíci, což je nejvýraznější nárůst za poslední tři roky. Již v květnu byl zaznamenán neobvykle silný nárůst o 6,2 %.

Předstihové ukazatele, jako například index podnikatelského klimatu Ifo, však naznačují, že německá ekonomika, která neroste již tři čtvrtletí v řadě, se stále nachází v hospodářském útlumu. Například stavebnictví, které trpí vysokými úrokovými sazbami a útlumem zakázek, vykázalo v červnu pokles výroby o 2,8 procenta. Naopak dodavatelé energií vyrobili o 0,6 % více než v předchozím měsíci.

Zdroj: handelsblatt.com, welt.de, redakčně upraveno