Největší ruské bance Sberbank loni kvůli sankcím klesl zisk o 78 procent

Přidat na Seznam.cz

Dominantní ruský bankovní dům Sberbank oznámil téměř 80% pokles čistého zisku za rok 2022, protože rozsáhlé západní sankce otřásly ruským finančním sektorem v roce, který generální ředitel banky označil za nejtěžší rok.

Sberbank má přibližně 107 milionů aktivních retailových klientů. Výsledky dnes poprvé po více než roce zveřejňovala podle mezinárodních standardů.

Ruské úřady loni nařídily bankám omezit zveřejňování informací a výplatu dividend, protože se Moskva snažila udržet finanční stabilitu.

Roční zisk Sberbank dosáhl 270,5 mld. rublů (79,7 miliardy korun), což je o 78,3 % méně než v roce 2021 a přibližně o 30 mld. rublů méně, než kolik vykázala minulý měsíc podle ruských účetních standardů, uvedla stanice CNN.

Generální ředitel German Gref uvedl, že rok 2022 byl náročný, ale banka nyní bude moci obnovit úvahy o výplatě dividend na základě výsledků za rok 2022.

Akcie Sberbank kótované na burze v Moskvě dosáhly při otevření trhu více než ročního maxima, než během dne oslabily o 0,3 %.

Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o 6,6 % na 1,87 bilionu rublů, uvedla banka, zatímco čisté výnosy z provizí vzrostly o 15,4 % na 697,1 miliardy rublů. Návratnost vlastního kapitálu se propadla o 19 procentních bodů na 5,2 %.

Gref uvedl, že v roce 2023 by měla návratnost vlastního kapitálu dosáhnout přibližně 20 % a čistá úroková marže by se měla pohybovat v rozmezí 5,3-5,5 %. Zisky se vrátí na úroveň blízkou před krizí, uvedl Gref. V roce 2021 banka dosáhla rekordního zisku 1,25 bilionu rublů, uvedl webový portál RTE.

Ruské banky po počátečním zásahu v důsledku loňských západních sankcí proti Moskvě posílily a věřitelé se nyní přetahují o zakázky od státu, zejména o rostoucí rozpočet na obranu, a o velké firemní účty v zemi.

Sberbank uvedla, že úspory přesáhly 240 miliard rublů a provozní náklady skupiny se meziročně snížily o 1,5 %.

Zdroj: rte.ie, edition.cnn.com, redakčně upraveno