Největší evropská chemická společnost propouští tisíce pracovníků

Přidat na Seznam.cz

Německá společnost BASF propustí 2 600 zaměstnanců, tedy přibližně 2 % své celosvětové pracovní síly, aby snížila náklady. Největší evropská chemická společnost se tak přizpůsobuje budoucnosti bez levného ruského plynu, uvedl portál televize CNBC a deník The Guardian.

Německá chemická společnost plánuje propustit 2 600 zaměstnanců, což představuje asi 2 % její celosvětové pracovní síly.

Chemický gigant uzavře několik továren, včetně těch na výrobu čpavku a hnojiv. Jen toto rozhodnutí bude znamenat propuštění 700 pracovníků v hlavním závodě skupiny v německém Ludwigshafenu. Společnost BASF již dříve ukončila program zpětného odkupu akcií v důsledku zhoršení globální ekonomiky.

Účty k zaplacení rostou

Konkurenceschopnost Evropy stále více trpí nadměrnou regulací, příliš pomalými a byrokratickými povolovacími procesy a zejména vysokými náklady na většinu vstupů, uvádí se v prohlášení generálního ředitele společnosti BASF Martina Brudermuellera. Vysoké ceny energií podle něj dále zatěžují ziskovost a konkurenceschopnost na našem kontinentu.

Obrovské účty společnosti BASF za plyn se oproti roku 2021 zvýšily o 2,2 miliardy eur, a to i přesto, že její spotřeba klesla o 35 %. Společnost uvedla, že usiluje o roční úspory ve výši 500 milionů eur, protože neočekává návrat cen na předválečnou úroveň.

Přestože ceny plynu nyní zdaleka nedosahují loňských rekordních hodnot, jsou stále vyšší, než na jaké je energeticky náročný průmysl v Německu zvyklý. Jsou také vyšší než v konkurenčních výrobních regionech, konkrétně v USA a Asii. Největší evropská ekonomika prošla mírnou zimou s relativně plnými nádržemi, což zabránilo nedostatku, ale udrželo vysoké náklady.

Může mít Německo problém s nezaměstnaností?

Průzkum německého chemického svazu VCI ze začátku ledna ukázal, že téměř polovina chemických společností plánuje v letošním roce omezit investice v Německu kvůli nákladům na energie.

Německý chemický a farmaceutický průmysl zaměstnává přibližně půl milionu lidí a jeho roční obrat přesahuje 200 miliard eur. Je nedílnou součástí dodavatelského řetězce pro automobilový průmysl a další související odvětví. Společnost BASF očekává, že se podmínky na trhu ve druhé polovině roku zlepší.

Zdroj: theguardian.com, cnbc.com