Nápojový gigant Pernod Ricard oznamuje stažení z Ruska. Konec drahých přípitků místních elit?

Přidat na Seznam.cz

Francouzský nápojový gigant Pernod Ricard v pátek oznámil, že po nátlaku veřejnosti na jeho obchodní aktivity v Rusku zastavil vývoz všech svých značek a nebude je nadále distribuovat, uvedl deník Le Monde.

Skupina, která vlastní řadu prémiových značek nápojů včetně rumu Havana Club, whisky Jameson a šampaňského Mumm, přestala vyvážet do Ruska koncem dubna, informuje deník The Moscow Times.

„Posuzujeme, jak ve světle těchto rozhodnutí přizpůsobit naši místní organizaci, přičemž plně dodržujeme všechny místní právní předpisy,“ uvedl nápojový gigant v prohlášení a dodal, že ukončení distribuce potrvá několik měsíců.

Společnost Pernod Ricard ignorovala kroky jiných západních společností, které se stáhly poté, co Kreml v únoru 2022 nařídil invazi na Ukrajinu, a pokračovala v obchodování v Rusku, což vedlo k výzvám k bojkotu. Kampaně se zaměřily na její švédskou značku vodky Absolut, jejíž vývoz byl po invazi pozastaven, ale poté obnoven.

Po pobouření na sociálních sítích ve Švédsku a kritice ze strany premiéra země společnost minulý měsíc oznámila, že vývoz opět pozastavuje, ale v prodeji ostatních svých nápojů bude pokračovat. Páteční oznámení o úplném stažení představuje další obrat vedení společnosti.

Francouzský maloobchodní prodejce Leroy Merlin v březnu oznámil, že odejde z Ruska, když rovněž odolával silnému tlaku na odchod ze země kvůli invazi na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj loni v projevu v Paříži vyzval společnost, aby přestala sponzorovat ruskou válečnou mašinérii.

Zdroj: lemonde.fr, themoscowtimes.com, redakčně upraveno