Milionové pokuty pro BMW, Audi a Mercedes za kartel

Přidat na Seznam.cz

Výrobci automobilů BMW, Mercedes-Benz a Audi zaplatí v Jižní Koreji milionovou pokutu za kartelové dohody v souvislosti se systémy čištění výfukových plynů u dieselových vozů, uvedly německé zpravodajské portály Welt a portál N-TV.

Komise v Jižní Koreji nařídila výrobcům, aby přijali nápravná opatření. Skupina Mercedes-Benz má údajně zaplatit pokutu 20,7 miliardy wonů, BMW 15,7 miliardy wonů a Audi 5,9 miliardy wonů – celkem 42,3 miliardy wonů (tedy celkem přes 741 milionu korun).

Volkswagen nemusí platit pokutu, protože dotyčné modely se v Jižní Koreji neprodávaly.

Svým jednáním výrobci narušili hospodářskou soutěž a bránili vývoji nových dieselových vozů s pokročilejšími technologiemi, uvedla Komise pro spravedlivý obchod (FTC).

Případ se týká spotřeby vodného roztoku močoviny, který musí řidiči dieselových vozů vybavených katalyzátorem SCR pravidelně doplňovat kromě paliva. SCR neboli selektivní katalytická redukce je zkratka pro technologii regulace emisí výfukových plynů.

Podle národní tiskové agentury Yonhap společnost Mercedes-Benz Korea obvinění z manipulace s údaji o emisích odmítla. Stejným případem se zabývala i Evropská komise. Komise však nerozhodla o žádných sankcích, protože společnost předložila příslušnou zprávu dobrovolně.

Zdroj: n-tv.de, welt.de