„Miliardář z donucení“ se vzdává outdoorové značky Patagonia ve prospěch boje proti klimatickým změnám

Přidat na Seznam.cz

Yvon Chouinard, miliardář a zakladatel značky outdoorového oblečení Patagonia, ve středu oznámil, že předal svou firmu do správy charitativního fondu. Veškerý zisk, který nebude reinvestován do provozu podniku, bude odteď věnován na boj proti klimatickým změnám. Podle jeho odhadu by částka každý rok mohla činit až 1 miliardu dolarů (24 miliard korun), píše deník New York Times.

„Navzdory nesmírné rozloze Země nejsou její zdroje nekonečné a je jasné, že jsme překročili hranice,“ uvedl podnikatel ke svému rozhodnutí vzdát se vlastnictví. „Namísto toho, abychom z přírody vytěžili zdroje a přeměnili je v bohatství, využíváme bohatství vytvořené Patagonií k ochraně zdrojů.“

Vášnivý horolezec Chouinard se nikdy nepovažoval za obchodníka. Podle svých slov začínal jako řemeslník, co vyráběl lezecké vybavení pro sebe a své přátele. Značka Patagonia byla založena v roce 1973 v Kalifornii a její zakladatel se navzdory svému nekonvenčnímu přístupu ke kapitalismu stal „miliardářem z donucení“. Patagonia má dnes stovky obchodů s outdoorovým oblečením v 10 zemích, její letošní tržby se odhadují na 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun).

Jak připomíná BBC, firma se již v minulosti zavázala k udržitelným postupům podnikání a 1 % svého ročního zisku dávala skupinám aktivistů pracujících na záchraně planety. Teď chce udělat víc. Vlastnictví firmy bylo převedeno z rodiny Chouinardových na charitativní fond a neziskovou organizaci, které každoročně peníze ze zisku (po odečtení reinvestic) věnují na boj proti klimatickým změnám.

Nabízela se i jiná řešení, která Chouinard nakonec zavrhl. Ve svém prohlášení uvedl, že kdyby firmu prodal a peníze rozdal, neměl by jistotu, že nový majitel se bude držet nastavených firemních hodnot. Kdyby firma vstoupila na burzu, hrozilo by podle něj, že tlak na krátkodobý zisk převáží nad dlouhodobou udržitelností a životaschopností firmy.

Chouinard si ponechal 2 % kontrolních akcií ve fondu Patagonia Purpose Trust, aby mohl dostát svému závazku provozovat sociálně odpovědný podnik a rozdat zisk. Zbývajících 98 % kmenových akcií bylo věnováno neziskové organizaci Holdfast Collective, která bude nyní příjemcem veškerých zisků společnosti a prostředky použije na boj proti klimatickým změnám a ochranu nezastavěné půdy.

Dlužno poznamenat, že vzhledem ke zvolenému přístupu nezíská Chouinard žádné daňové úlevy, na kterých by mohl skrytě vydělat.

Zatímco ostatní miliardáři každoročně rozdají jen nepatrný zlomek svého jmění, rodina Chouinardových se tímto krokem zařadila mezi největší filantropy na světě.

Zdroj: BBC, New York Times