Miliardář Sam Altman ze společnosti OpenAI slibuje, že rozdá většinu svého majetku

Přidat na Seznam.cz

Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman a jeho manžel se stali nejnovějšími miliardáři, kteří podepsali Giving Pledge, charitativní organizaci, která vybízí velmi bohaté lidi, aby věnovali své bohatství na dobročinné účely.

Ve svém dopise, který byl zveřejněn v úterý, Altman a jeho manžel Oliver Mulherin ocenili „tvrdou práci, genialitu, štědrost a odhodlání zlepšit svět mnoha lidí, kteří postavili lešení společnosti, díky němuž jsme se dostali až sem“.

„Nemůžeme dělat nic jiného než cítit nesmírnou vděčnost a zavázat se, že ji budeme splácet a dělat, co můžeme, abychom to lešení postavili o něco výš,“ dodal pár.

Podle agentury Bloomberg má Altman majetek v hodnotě nejméně 2 miliard dolarů (45 miliard korun), přičemž velkou část svého jmění získal díky investicím do startupů, včetně značné investice do Redditu. Nemá podíl v OpenAI, technologické společnosti, která stojí v čele umělé inteligence.

Program Giving Pledge založili v roce 2010 miliardáři Warren Buffett a bývalý manželský pár Bill a Melinda French Gatesovi s cílem přimět nejbohatší lidi světa, aby se zavázali, že během svého života nebo v závěti věnují alespoň polovinu svého majetku na charitativní a dobročinné účely.

Slib není právně závazná smlouva, ale spíše morální závazek. Záměrem kampaně je „inspirovat k rozhovorům, diskusím a činům, a to nejen o tom, kolik [dát], ale také na jaké účely a k jakému cíli“, uvádí se na webových stránkách.

V současné době se k ní přihlásilo více než 245 párů a jednotlivců z 30 zemí.

Zdroj: CNN Business