Méně turistů navštíví střední a východní Evropu, je to důsledek války na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Odborníci na cestovní ruch zjistili, že od prvního týdne ruské invaze na Ukrajinu došlo v mnoha zemích střední a východní Evropy k výraznému poklesu rezervací zahraničních turistů, informuje server Remix a server Forsal.

Společnost ForwardKeys, která využívá nástroje pro zjišťování trendů v cestovním ruchu oznámila, že od posledního únorového týdne poklesl zájem turistů o Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko a Slovinsko až o 50 procent.

Také další významné evropské země zaznamenaly pokles zájmu o 10 až 30 procent.

Nedostatek zájmu se neodmyslitelně projeví na leteckých společnostech, které se teprve nedávno vrátily k normálnímu provozu po pandemii Covid-19. Neochota turistů postihla polské aerolinie LOT, Air Baltic a Lufthansu.

Největší obavy dopravců vyvolává pozastavení rezervací letů do Evropy Američany. Pokud se tento trend udrží, což je vzhledem k válce velmi pravděpodobné, pocítí velcí dopravci na obou stranách Atlantiku negativní finanční důsledky.

Podle vyhledávače letenek Hopper si Američané vybírají destinace blíže k domovu, včetně Mexika, Karibiku a Střední Ameriky.

Nejziskovější transatlantické lety provozují společnosti Lufthansa, Air France, KLM, British Airways a američtí dopravci jako United Airlines a Delta Air Lines. Dvouletá přestávka způsobená pandemií již měla na jejich provoz negativní dopad. Nyní je pro letecké společnosti výzvou zákaz letů nad Ruskem během transkontinentálních letů. Rezervace cest mezi Evropou a USA klesly o 13 procent.

Společnost Hopper informovala, že počet vyhledaných letů mezi USA a Evropou začal klesat již koncem února. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února klesl počet leteckých spojení z Evropy a do Evropy o 9 procent pod očekávanou úroveň a tuto úroveň si udržel po celou dobu války.

Do průzkumu nebyly zahrnuty nízkonákladové letecké společnosti, jako jsou Wizz Air a Ryanair, přestože patří k nejoblíbenějším dopravcům v regionu, ale i ony pravděpodobně pocítí dopad války na Ukrajině.

Od ledna do 9. března klesly akcie společnosti Wizz Air o 30 %. Kvůli invazi byla společnost nucena odstoupit od svých ambiciózních plánů letní expanze. Rostoucí cena ropy navíc předpovídá nižší zisky.

Společnost Ryanair, jejímž cílem je růst v regionu, zaznamenala pokles hodnoty svých akcií o 13 procent. Společnost Air Baltic, která je lotyšskou státní společností uvedla, že situace na Ukrajině negativně ovlivní rozvoj společnosti, informuje Forsal.

Zdroj: Remix, Forsal