McDonald’s prodá ruský podnik současnému provozovateli pod novou značkou

Přidat na Seznam.cz

Společnost McDonald’s prodává své aktivity v Rusku dosavadnímu držiteli licence Alexandru Govorovi a restaurace budou fungovat pod novou značkou, čímž se ukončí více než třicetiletá přítomnost v zemi po invazi na Ukrajinu, informuje deník RTE a portál televize CNBC.

Největší světový hamburgerový řetězec vlastní v Rusku přibližně 84 % ze svých téměř 850 restaurací a stal se jednou z největších světových značek, která ze země odešla na začátku tohoto týdne, přičemž uvedl, že si ponechá svou ochrannou známku.

Govor, který provozuje franšízu prostřednictvím své firmy GiD LLC, je držitelem licence McDonald’s od roku 2015 a pomohl hamburgerovému řetězci expandovat na vzdálenou Sibiř, kde provozuje 25 restaurací.

McDonald’s a GiD odmítly zveřejnit finanční podmínky dohody. Řetězec hamburgerů uvedl, že po prodeji bude účtovat nepeněžní náklady ve výši až 1,4 miliardy dolarů (32,6 miliardy Kč).

Dohoda s Govorem počítá s tím, že zaměstnanci zůstanou v podniku nejméně dva roky za rovnocenných podmínek, uvedl dnes McDonald’s.

Až do uzavření prodeje, které se očekává v nejbližších týdnech, by měl vyplácet mzdy zaměstnancům společnosti ve 45 regionech země, informuje CNBC.

Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov uvedl, že dohoda je výsledkem „dlouhého a obtížného“ procesu vyjednávání a vláda poskytne společnosti Govor veškerou potřebnou pomoc při zahájení činnosti.

Dříve v průběhu dne místní média uvedla, že potenciálním kupcem je jeden z největších provozovatelů franšíz amerického řetězce rychlého občerstvení v Rusku, společnost SPP.

Její majitel Kairat Boranbajev provozuje franšízu McDonald’s v Kazachstánu a Bělorusku.

McDonald’s se v březnu rozhodl uzavřít své restaurace v zemi, včetně ikonické provozovny na Puškinově náměstí v centru Moskvy, symbolu vzkvétajícího amerického kapitalismu v doznívajícím Sovětském svazu.

Několik dalších západních značek, včetně Imperial Brands a Shell, rovněž souhlasilo s prodejem svých ruských aktiv nebo jejich předáním místním manažerům.

Zdroj: RTE, CNBC