McDonald´s kupuje všechny své izraelské franšízy

Přidat na Seznam.cz

McDonald’s oznámil, že koupí všech svých 225 franšízových restaurací v Izraeli, jen několik týdnů poté, co uvedl, že válka mezi Izraelem a Hamásem poškozuje jejich podnikání.

Frančíza McDonald´s společnost Alonyal zaměstnává více než 5 000 lidí v Izraeli. McDonald’s dodal ve vyjádření, že „zůstává zavázán izraelskému trhu a zajištění pozitivní zkušenosti zaměstnanců a zákazníků na trhu i v budoucnosti“.

Podmínky dohody nebyly zveřejněny.

Většina restaurací McDonald’s po celém světě provozují místní franšízoví provozovatelé. Ti se v mnoha ohledech chovají jako nezávislé podniky – nastavují mzdy a ceny a, pokud to považují za vhodné, vyjadřují názory nebo poskytují dary podle svého uvážení. Tento přístup pomohl McDonald’s k tomu, aby se stal globálním fenoménem s více než 41 000 restauracemi po celém světě. Ale také to znamená, že americká společnost nemůže diktovat, jak by měl každý provozovatel reagovat v krizové situaci.

Po útocích 7. října, při nichž Hamás zabil více než 1 200 izraelských lidí a unesli dalších asi 200, společnost Alonyal nabídla slevy místním vojákům a bezpečnostním silám. Mnoho provozovatelů McDonald’s v širším regionu se rychle distancovalo od akcí izraelské firmy. Franšízové skupiny v Kuvajtu a Pákistánu například vydaly prohlášení, ve kterém uvedly, že nejsou spoluvlastníky izraelské franšízy.

Stejně jako jiné americké značky, i McDonald’s byl zasažen bojkoty v několika trzích v regionu. V lednu generální ředitel uvedl, že společnost zažívá „významný dopad na podnikání“ na Blízkém východě kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem. Také zdůraznil neutralitu společnosti ve všech zemích, kde působí.

Zdroj: CNN