Máslo je drahé, lidé kupují sádlo jako alternativu. Může se stát, že sádlo dojde?

Přidat na Seznam.cz

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční cukroví. K pečení je ale potřeba tuk. Lidé se často spoléhají na máslo jako na zdroj tuku pro pečení, to však neustále zdražuje. Proto lidé začali používat levnější alternativu – sádlo. Stejné množství sádla vyjde skoro o polovinu levněji. A výrobci se obávají, že nestihnou vysokou poptávku uspokojit, uvedl server TN.cz.

Zdražování bude pokračovat, cena másla se v roce 2023 vyšplhá až na 80 korun za kostku, uvedl server iDnes.cz. Poptávka po sádle je tak obrovská, že hrozí, že jeho cena dožene cenu másla. „Ceny surovin pro jeho výrobu neustále stoupají, odhaduji proto, že to nebude trvat dlouho, kdy bude cena sádla a másla na stejné úrovni. Jedeme nadoraz, nového odběratele bychom museli odmítnout,“ řekl redakci TN.cz jednatel společnosti Ivo Lingurský.

Zakázky musí odmítat také Řeznictví Janus. Údajně je poptávka po sádle nejméně trojnásobná oproti normě v minulých letech. Podle jednatele společnosti Miroslava Januse stoupla cena surovin o sto procent a s maržemi museli jít dolů. Za zdražování viní růst cen energií.

Máslo je drahé, Češi spoléhají na margarín

Mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík řekl redakci TN.cz, že zaznamenali velký nárůst prodeje sádla. Mluvčí řetězce prodejen Lidl Tomáš Myler zase uvedl, že lidé kupují méně másla, ale že roste poptávka po margarínu a sádle.

Zdroje: TN.cz, iDnes.cz, Redakce