Lotyšsko zastaví dovoz ruského krvavého obilí. Vyhovělo velkým protestům ze strany tamních zemědělců

Přidat na Seznam.cz

Lotyšský parlament zakázal dovoz potravin z Ruska a Běloruska, a to i přes zprostředkovatelské země. Tamní zákonodárci se tak rozhodli v návaznosti na protesty zemědělců proti dovozu „krvavého obilí“, informoval server The Moscow Times.

Začátkem tohoto měsíce demonstrovaly tisíce lotyšských zemědělců v 16 městech po celé zemi a požadovaly zákaz dovozu ruského obilí, které podle nich financuje válečné úsilí Kremlu na Ukrajině.

Novela, kterou ještě musí schválit prezident Edgars Rinkevics, bude platit do července 2025, poté může být v případě potřeby prodloužena.

Zákaz se nevztahuje na obilí procházející Lotyšskem na cestě do jiných zemí Evropské unie. „Při zavádění zákazu dovozu jednáme rychle, ale přeprava obilí z Ruska a Běloruska přes naše námořní přístavy zůstává choulostivou záležitostí,“ uvedl ministr zemědělství Armands Krauze.

„Lotyšsko může zakázat svůj dovoz z Ruska, ale pouze EU se může dohodnout na koordinovaném postupu, pokud jde o zákaz tranzitu ruských výrobků na území EU,“ dodal.

Lotyšsko je významným dovozcem ruských potravinářských výrobků, včetně obilovin a olejnin.

Přestože Lotyšsko ročně vyprodukuje přebytek 3 milionů tun obilí určeného na vývoz, loni dovezlo 425 000 tun ruského obilí, což je o 60 % více než v roce 2022, ukazují celní údaje.

Zdroj: The Moscow Times