Levná energie, benzín i pracovní síla: Německé firmy směřují své investice do USA

Přidat na Seznam.cz

Němci začínají více investovat v zahraničí než v samotném Německu. Důvodů je hned několik. Vyšší daně v Německu, dražší pracovní síla nebo vysoké ceny elektřiny. A tyto důvody jsou pro investory dost zásadní, jak píše deník Augsburger-allgemeine.

Investoři se snaží vkládat peníze v podnicích zejména v USA. Jedním z důvodů je cena benzínu, kdy galon (asi 3,8 litru) vychází asi na 3,20 dolarů (přibližně 74,- Kč). Znalejší počtář si dobře spočítá, že ho vyjde litr na 85 centů (přibližně 19,7,- Kč) za litr. Bohužel právě v Německu je cena za litr dvakrát taková. Němci také moc dobře ví, že v USA stojí elektřina 8 centů (přibližně 1,85,- Kč) za killowatthodinu. V Německu je cena výrazně vyšší, a to 20 centů (přibližně 4,6,- Kč).

Levnější pracovní síla a nižší daně

Není překvapením, že USA je země, kde je vysoká koncentrace přistěhovalců. Například v USA nelegální přistěhovalci nemají možnost příspěvků od státu. Proto musejí pracovat a vezmou práci za nižší plat. V Německu je prosazován sociální systém, kdy podporu dostávají i přistěhovalci.

Velkou výhodou USA jsou nižší daně, než v Německu. Zisky v Americe jsou daněny 25 %. V Německu jsou zisky pak zdaněny 30 %. Dost podstatným problémem je složitost zakládání podniku v Německu. V žebříčku, které sestavuje Světová banka, je Německo až na 125. místě. Jiná situace je v USA, kdy je na 55. místě.

Zdroj: Augsburger-allgemeine