Lékařská firma Neuralink Elona Muska čelí obvinění za to, že za čtyři roky zabila 1500 zvířat

Přidat na Seznam.cz

Společnost Neuralink vyvíjí mozkový implantát, který pomůže ochrnutým lidem znovu chodit. Informátoři však tvrdí, že testování na zvířatech v jejich laboratořích neprobíhá v souladu se směrnicemi, uvedl deník Sky News. A netrpí pouze zvířata. Tlaku jsou vystaveni i zaměstnanci.

Lékařská společnost, kterou založil Elon Musk, je vyšetřována kvůli možnému porušování dobrých životních podmínek. Podle zprávy v ni za čtyři roky zemřelo celkem 1500 zvířat.

Společnosti Neuralink si prý interně stěžovali, že testování na zvířatech je uspěchané, což testovacím subjektům způsobuje zbytečné utrpení a smrt. Při pokusech od roku 2018 údajně zemřelo 1500 ovcí, prasat a opic, uvádí server BBC.

Stížnosti zaměstnanců tvrdí, že Musk vyvíjí tlak na urychlení vývoje implantátu. To prý vedlo ke zpackaným experimentům, které se mnohokrát opakovaly. V jednom případě bylo údajně 25 prasatům implantováno zařízení nesprávné velikosti.

Při několika příležitostech Musk dokonce řekl zaměstnancům, aby si představili, že mají na hlavně připevněnou bombu, ve snaze přimět je ke zvýšení efektivity.

Zdroje: Sky News, BBC, redakce