Lék na rakovinu má být uveden na trh už v roce 2026 i když firma BioNTech na trhu stagnuje

Přidat na Seznam.cz

Od roku 2022, kdy společnost BioNTech dosahovala maximálních tržeb, díky vakcíně na covid-19, se snížil zisk jen na desetinu zisku z roku 2022. Přesto však firma chystá uvést na trh lék na rakovinu, jak píší deníky Tagesschau a Finanzen.

Kvůli klesající poptávce musela společnost také snížit svůj odhad tržeb na rok 2023 o jednu miliardu eur (přibližně 25 miliard korun). Se současným obratem však zůstává v souladu s očekáváním za minulý finanční rok. S celkovým obratem, který nyní činí 3,8 miliardy eur (přibližně 96 miliard korun), však společnost zůstává v souladu se svými očekáváními za uplynulý finanční rok.

BioNTech se chce zaměřit zejména na lék proti rakovině

A i když tržby nejsou úplně takové, jak by si firma představovala, tak chce urychlit výzkum léku na rakovinu tím, že investuje další miliardy. A proto chce uvést lék proti rakovině už v roce 2026. V minulých měsících byly dle dostupných informací provedeny četné klinické pokroky, jak uvedl ředitel BioNTech Ugur Sahin. V současné střední fázi je celkem velký počet kandidátů na léky.

Výzkum a vývoj je společností BioNTech hojně podporován, a to v současnosti zejména na lék proti rakovině. Společnost se tak odklonila od výzkumu vakcín na covid-19. V roce 2023 bylo investováno na výzkum cca 1,8 miliardy eur (přibližně 45 miliard korun). Na onkologické přípravky a na léky proti infekčním chorobám (na pásový opar, tuberkulózu) bylo vynaloženo 1,47 miliardy eur (asi 37 miliard korun) z 1,8 miliardy eur (přibližně 45 miliard korun). Na vakcínu covid-19 bylo vynaloženo jenom 313 milionů eur (přibližně 7,9 miliard korun). Letos plánuje společnost vynaložit celkem 2,6 miliardy eur (přibližně 65 miliard korun).

Zdroj: Tagesschau, Finanzen