Koronavirus paralyzoval trh s diamanty

Přidat na Seznam.cz

Kvůli pandemii a jejím omezením se krize dotkla i průmyslu drahokamů, takže, jak naznačují obchodníci, je nyní nejlepší čas na nákup diamantů. Je lepší si pospíšit, protože kvůli pozastavení těžby v mnoha dolech po celém světě bude brzy mnohem obtížnější najít dechberoucí kameny.

Rodina Davida Majora se zabývá nákupem a prodejem diamantů již několik generací. Jeho synové prodávají drahé šperky, další rodinní příslušníci prodávají stroje na zpracování kamene a on  nakupuje diamanty v surovém stavu. Nebo spíš kupoval, protože během pandemie, jak tvrdí, tato fáze obchodu s diamanty zamrzla.

„Lidé v Africe nekopali a nehledali diamanty 6-7 měsíců, takže ve světě je diamantů vážný nedostatek,“ řekl David Major, obchodník s diamanty.

Koronavirus a diamanty
Po vypuknutí pandemie koronaviru poklesl vývoz diamantů o více než 50% v důsledku dopravních omezení. Později v souvislosti s lockdownem vznikly problémy s organizací dražeb kamenů a účastí obchodníků na nich.

„Samotné nabídky jsou předkládány online, takže se jich teoreticky můžete účastnit, když sedíte v antverpské kanceláři a sledujete diamanty s kamerou s vysokým rozlišením, ale v případě surových diamantů to stále nestačí k důkladnému prozkoumání a vyhodnocení kamene. V tomto smyslu je to stále velmi tradiční odvětví,“ říká Karen Rentmeesters z Antverpského světového diamantového centra, profesionální prodejce diamantů.

Více než 600 společností se zabývá obchodem s drahými kameny pouze v diamantové čtvrti města, ale po prvním lockdownu v Antverpách, 90% řemeslníků se stalo nezaměstnanými.