Korejská automobilka Hyundai ve druhém čtvrtletí vykázala rekordní provozní zisk

Přidat na Seznam.cz

Společnost Hyundai Motor vykázala ve druhém čtvrtletí solidní zisk, přičemž provozní zisk dosáhl čtvrtletního rekordu, což ji přimělo k revizi růstových cílů pro rok 2023 směrem nahoru, uvedl portál Market Watch a portál automobilky Hyundai.

Čistý zisk za čtvrtletí duben-červen vzrostl meziročně o 8,5 % na 3,347 bilionu wonů (přes 56 miliard Kč). Podle Hyundai Motor bylo způsobeno rychlým prodejem automobilů a lepším produktovým mixem zaměřeným na modely vyšší třídy.

Tržby ve čtvrtletí vzrostly meziročně o 17 %, zatímco provozní zisk se meziročně zvýšil o 42 %.

Nadstandardní čtvrtletní výsledky přiměly společnost ke zvýšení ročních cílů pro tržby a marži provozního zisku až na 15 %, resp. 9 % z předchozích 11,5 %, resp. 7,5 % pro rok 2023.

Za první pololetí vzrostl celkový prodej vozů společnosti meziročně o 10,8 % a celosvětově překonal hranici 2 milionů kusů, když automobilový konglomerát spolu se svou menší sesterskou automobilovou značkou Kia přeskočil Stellantis na čtvrté místo v prodejích v USA.

Společnost uvedla, že profitovala ze stabilizace nákladů na suroviny a příznivých devizových podmínek, jakož i ze zlepšujícího se sortimentu výrobků, který se zaměřuje na vozy vyšší třídy, včetně elektromobilů.

Společnost se připravuje na společné podniky v oblasti baterií pro elektrická vozidla, díky nimž by její elektromobily mohly získat daňové úlevy v USA podle zákona o snížení inflace.

Hyundai Motor a jihokorejský výrobce baterií SK On se v dubnu dohodly na investici 5 miliard dolarů do výstavby závodu v Gruzii, který bude vyrábět bateriové články pro elektromobily. V první polovině roku 2025 by měla zahájit výrobu ve svém vlastním novém závodě na výrobu elektromobilů v Gruzii a vyrábět přibližně 300 000 vozů ročně.

Hyundai Motor zvýšil svůj cíl prodeje elektromobilů na 2 miliony kusů do roku 2030.

Zdroj: hyundai.com, marketwatch.com, redakčně upraveno