Konglomerát Tata postaví v Británii továrnu na baterie pro elektrická auta

Přidat na Seznam.cz

Indická společnost Tata plánuje postavit ve Velké Británii továrnu na baterie do elektromobilů v hodnotě 4 miliard liber (zhruba 110 miliard Kč), uvedl ve středu konglomerát. Očekává se, že se závod po zahájení výroby v roce 2026 stane jedním z největších evropských závodů na výrobu bateriových článků, uvedla stanice CNBC.

Britská vláda uvedla, že nová továrna, největší investice do britského automobilového průmyslu za poslední desetiletí, vytvoří přímo 4 000 pracovních míst a další tisíce v dodavatelských řetězcích.

Očekává se, že továrna bude ročně vyrábět přibližně 40 gigawatthodin bateriových článků, což by stačilo na zajištění poloviny baterií pro britská elektrická vozidla, uvedl ministr pro energetickou bezpečnost Grant Shapps.

„Naše investice v hodnotě několika miliard liber přinese do země nejmodernější technologie, které pomohou podpořit přechod automobilového sektoru na elektrickou mobilitu, v němž je zakotvena naše vlastní společnost JLR (Jaguar Land Rover),“ uvedl předseda představenstva společnosti Tata Natarajan Chandrasekaran.

Nový závod bude dodávat baterie i dalším značkám a také společnosti JLR, uvedl deník The Washington Post.

Britská vláda údajně nabídla značné finanční dotace, aby průmyslového giganta přilákala k investici v zemi, ale úředníci to odmítli komentovat s tím, že jde o obchodně citlivé informace.

Automobilka Stellantis, která vlastní značky Vauxhall, Peugeot a další evropské automobily, v květnu varovala, že bude mít potíže s výrobou elektromobilů ve Velké Británii kvůli změnám obchodních vztahů v rámci dohody o brexitu.

Automobilka napsala parlamentu, že při vývozu elektromobilů do Evropy bude čelit 10% clu a uvedla, že je nezbytné „posílit konkurenceschopnost Spojeného království zavedením výroby baterií“.

Zdroj: washingtonpost.com, cnbc.com, redakčně upraveno