Konflikt Izraele a Hamásu má vliv na Starbucks na blízkém východě. Ten propustil 2000 zaměstnanců

Přidat na Seznam.cz

Konflikt Izraele a Hamásu má vliv na Starbucks na blízkém východě. Blízkovýchodní franšízant Starbucks začal propouštět kolem 2 000 zaměstnanců ve svých kavárnách po celém regionu poté, co se značka ocitla během probíhající války mezi Izraelem a Hamásem v pásmu Gazy, jako cíl aktivistů.

Kuvajtská Alshaya Group – soukromá rodinná firma držící franšízová práva Starbucks, vydala v úterý prohlášení, v němž uznala střelby ve svých pobočkách na Blízkém východě a v severní Africe.

„V důsledku neustále náročných obchodních podmínek za posledních šest měsíců jsme přijali smutné a velmi obtížné rozhodnutí snížit počet kolegů v našich prodejnách Starbucks,“ stojí v prohlášení.

Společnost Alshaya později potvrdila, že propouští asi 2000 zaměstnanců. Alshaya provozuje asi 1900 poboček Starbucks v Bahrajnu, Egyptě, Jordánsku, Kuvajtu, Libanonu, Maroku, Ománu, Kataru, Saúdské Arábii, Turecku a Spojených arabských emirátech. Zaměstnávala více než 19 000 zaměstnanců.

Propouštění představuje něco málo přes 10 % jejích zaměstnanců. Od začátku války 7. října se Starbucks ocitl vedle dalších západních značek, na které se během války zaměřovali propalestinští aktivisté. Společnost se výrazně snaží čelit tomu, co popisuje jako „neustálé nepravdivé a zavádějící informace, které jsou sdíleny o Starbucks“, které se šíří online.

„Nemáme žádný politický program,“ uvedl zástupce Starbucks. „Nepoužíváme naše zisky k financování jakýchkoli vládních nebo vojenských operací kdekolili.“

Starbucks není jedinou značkou, na kterou se aktivisté ve válce zaměřují. Jiní vyzvali k bojkotu McDonald’s poté, co místní franšízant v Izraeli v říjnu oznámil, že poskytuje izraelským vojákům jídlo zdarma.

Zdroj: Euronews