Koncern Volkswagen je na pokraji krize – členové představenstva se vzdávají části svých platů

Přidat na Seznam.cz

Koncern Volkswagen se v roce 2024 ocitá ve finanční krizi. Proto automobilka musí ušetřit nemalé peníze. A členové představenstva se rozhodli vzdát části svých odměn jako projev solidarity píše deník Handelsblatt a Merkur.

Už na začátku března se konalo zasedání, kde členové představenstva kolem generálního ředitele Olivera Bluma nabídli 5 % ze své fixní odměny. Tento požadavek následně schválila dozorčí rada, jak informoval mluvčí Volkswagen. Tento krok v tak velké firmě je krajně neobvyklý.

Enormní náklady potápí nejen Volkswagen

Náklady jsou v automobilovém promyslu enormní a v podstatě dnes musí každá značka šetřit. Volkswagen potřebuje snížit hodně na nákladech, a to bude trvat minimálně do roku 2026. Úspory by měly činit až 10 miliard eur (přibližně 253 miliard korun). V rámci pozitivního očekávání by měl být zvýšen výnos tak na 6,5 procenta.

Úspory mají být v prodeji i vývoji a také ve snížení personálních nákladů asi o pětinu, a to snižováním pracovních míst. Dále také má být zrušeno chystané zvýšení platů. V lednu 2024 vyšlo najevo, že vedení totiž nedostane ani kompenzaci za inflaci ve výši 1 000 eur (asi 25 330,- Kč) a zvýšení platů o 3,3 procenta.

Zdroj: Handelsblatt, Merkur