Kolik ztratily britské restaurace během pandemie? Součet je šokující

Přidat na Seznam.cz

Britské restaurace, bary a hospody přišly během pandemie o obrovské peníze – ztráty v posledních měsících budou muset být obnovovány po mnoho let.

Dosud pandemie stála britské restaurace, bary a hospody více než 53 miliard liber (asi 1 592 281 660 000 Kč) – tato data představila nezávislá obchodní síť (IBN) ve zprávě, kterou zveřejnila. To znamená, že pohostinství odpovídá za třetinu celkového poklesu britského HDP v posledních měsících. IBN věří, že vláda musí v zájmu záchrany sektoru před kolapsem rychle najít 35 miliard liber na podporu podnikatelů.

Tyto peníze mají být použity mimo jiné na úhradu nákladů v roce 2020. IBN tvrdí, že vláda donutila restauratéry, aby přizpůsobili své prostory tak, aby fungovali v nové realitě, a slibovala možnost otevření po omezení šíření viru. Jak píší autoři zprávy, konec prvního uzavření znamenal začátek chaotických pokusů britské vlády bojovat proti pandemii. Restaurace ve Velké Británii utratily v průměru 10 000 liber za přizpůsobení svých prostor měnícím se požadavkům. Očekává se, že slevy a vrácení peněz se budou vztahovat na 69 000 provozoven po celé zemi a jejich celkové náklady mohou činit 690 milionů EUR.

Rozsah ztrát v britských restauracích a barech dobře ilustruje srovnání s českým odvětvím, které zažívá stejné drama.