Klesající zisky RWE a budoucnost vodíkových elektráren v Německu

Přidat na Seznam.cz

Výhled společnosti RWE pro rok 2024 není úplně pozitivní, avšak není ani překvapující. Podle burzy má přijít výrazně utlumený výhled na celý rok 2024. Dividenda se tak zvýší na 1,10 EUR (přibližně asi 27,73,- Kč) a za rok 2023 obdrží akcionáři 1 EUR (v přepočtu za 25,21,- Kč) za akcii, píší deníky Finanzen a Sueddeutsche.

Mimořádně vysoké zisky byly dle statistik v minulém roce. Tento rok se však zisky tak vysoké neočekávají. Velkoobchodní ceny velmi výrazně klesly. Pro RWE to totiž znamená, že jestliže se vyrobená elektřina prodává za nižší cenu, očekává se zisk pouze poloviční. V současnosti například akcie RWE v době obchodování na burze XETRA klesly o 2,58 % na 30,92 eur (přibližně 779,- Kč).

RWE momentálně vyčkává ohledně odpovědí v otázce elektráren v koordinaci s Bruselem. Německo má totiž zásadní úkol, a to udržet bezpečnost dodávek a nahradit dosavadní strukturu prodeje jaderné energie a uhlí. Díky německé vládě, byl představen projekt tendrů na 10 gigawattů plynových elektráren, které jsou schopné spalovat vodík. Společnost RWE má záměr se právě tohoto výběrového řízení zúčastnit. Společnost by ráda dosáhla 3 gigawattů do konce desetiletí. Vše však záleží na tom, jak rychlé bude plánování a následné schvalování.

Přednost vodíku před uhlím

Na začátku února 2024 představila německá vláda hlavní body strategie výstavby plynových elektráren na vodík. Právě takové elektrárny by měly vyrábět elektřinu v klimaticky neutrálním energetickém systému, a to i ve chvíli, kdy nefouká vítr a ani nesvítí intenzivně slunce. Dále by vláda měla vybudovat tzv. kapacitní mechanismus. Do léta by tak mělo být v německé vládě rozhodnuto a odsouhlaseno.

Zdroj: Finanzen, Sueddeutsche