Kia a Apple nebudou společně vyrábět autonomní auta

Přidat na Seznam.cz

Oznámení přišlo asi měsíc po tom, co korejská televize informovala, že výrobce telefonů iPhone oslovil společnost Hyundai s cílem prodiskutovat potenciální partnerství při vývoji elektrických vozidel a baterií pro tato vozidla.

Jihokorejská automobilka Hyundai a její dceřiná společnost Kia v pondělí oznámili, že nejednají s americkým koncernem Apple o společném projektu výroby autonomních vozidel. V reakci na tuto zprávu jejich akcie klesly.

Spekulace o jednáních
Koncem minulého týdne se objevily spekulace, že by mohly vyrábět automobily v americkém státě Georgia. V pondělí však společnosti Hyundai a Kia ve zprávách pro regulační úřady uvedly, že „s Apple nejednají o vývoji autonomního elektrického vozidla“.

Obě automobilky dodali, že o takových projektech hovořili s více firmami, rozhodnutí však zatím nepadlo. Hyundai upřesnil, že rozhovory s Apple byly v počátečním stádiu.

Akce Kia, která byla lokálními médii označována za pravděpodobného partnera Apple, v pondělí v Soulu klesly o 14,98% a akcie Hyundai o 6,21%.

 

V uplynulých letech vzrostl zájem spotřebitelů o ekologická vozidla, přičemž americký výrobce elektromobilů Tesla se do velké míry ujal vedení v tomto odvětví.

Autonomní vozidla
Projekt společnosti Apple Titan se věnuje technologii autonomního řízení, ale o koncernu je známo, že informace o svých projektech tají.

Hyundai, největší jihokorejský výrobce automobilů, uvedl na trh plně elektrická vozidla včetně modelů Ioniq a Kona Electric, protože se snaží získat podíl na tomto rychle rostoucím trhu. Apple však nikdy nepřiznal rozhovory s Hyundai, a to i navzdory několika zprávám, které tvrdily, že byli blízko k dohodě.