Saúdská Arábie chce snížit produkci ropy o milion barelů

Přidat na Seznam.cz

Země ropné aliance Opec se dohodly na novém snížení těžby ropy. Tímto způsobem chce mocná aliance udržet stabilní cenu fosilních paliv, uvedla stanice ABC News a deník Politico.

Saúdská Arábie plánuje v blízké budoucnosti těžit méně ropy, aby podpořila ceny. Počínaje červencem bude denní produkce snížena o jeden milion barelů po dobu nejméně jednoho měsíce, oznámilo ministerstvo energetiky země. Dobrovolné snížení tak dosáhne 1,5 milionu barelů denně a těžba ropy pak bude činit devět milionů barelů denně.

Tento krok je součástí dohody ropného kartelu Opec+. Aliance 23 zemí se v neděli ve Vídni po několikahodinovém jednání dohodla na pokračování snižování produkce. Podle dohody se bude v příštím roce těžit přibližně 40 milionů barelů denně. Podle výpočtů ruské to znamená snížení celkového objemu produkce Opec+ o 1,39 milionu barelů denně.

Cena ropy nadále klesá

V dubnu bylo rozhodnuto o snížení těžby o 1,66 milionu barelů denně do konce roku s cílem stabilizovat cenu ropy.

Kromě krátkého dubnového nárůstu cena ropy zhruba rok klesala. V polovině roku 2022 stál barel ropy kolem 115 dolarů, v současnosti se pohybuje kolem 75 dolarů. Již v říjnu 2022 aliance na tento vývoj reagovala a rozhodla se snížit těžbu o dva miliony barelů denně. Aliance má na světovém trhu podíl přibližně 40 %.

Zdroj: abcnews.go.com, politico.com