Japonsko omezuje vývoz výrobních zařízení pro počítačové čipy

Přidat na Seznam.cz

V době celosvětově rostoucího napětí se špičkové technologie stávají strategickým faktorem. Japonská vláda nyní vyvozuje důsledky a omezuje vývoz výrobních zařízení pro počítačové čipy, uvedl portál stanice BBC.

Japonsko po vzoru USA omezuje vývoz některých zařízení na výrobu čipů. Zákaz se týká špičkových technologií, které mohou být použity pro vojenské účely, není ale zaměřen proti žádné konkrétní zemi, uvedl v pátek ministr hospodářství Yasutoshi Nishimura.

Toto rozhodnutí je dalším diplomatickým vítězstvím amerického prezidenta Joea Bidena, který loni na podzim zakázal vývoz těchto zařízení do Číny. Před několika týdny uvalilo embargo také Nizozemsko. Sídlí tam přední světový výrobce polovodičových zařízení ASML. Čína obviňuje USA, že těmito opatřeními usilují o technologickou hegemonii.

Zákaz se setkal s rozpolcenou odezvou. Vzhledem k tomu, že v Japonsku neprobíhá významná výroba čipů, jsou omezení, která budou platit od července, komplikací pro tamní dodavatele zařízení, jako je Nikon nebo Tokyo Electron, uvedl portál televize Al Jazeera.

Takahiro Shinada, profesor na univerzitě Tohoku uvedl, že ztrátu čínských zákazníků zmírní rostoucí poptávka v jiných regionech světa. V USA a Evropě se plánuje výstavba mnoha nových továren na výrobu polovodičů.

Zdroj: aljazeera.com, bbc.com