Italská banka UniCredit zvažuje odchod z Ruska

Přidat na Seznam.cz

UniCredit, druhá největší italská banka, provádí naléhavou revizi svého podnikání v Rusku a po invazi na Ukrajinu by se mohla rozhodnout ze země stáhnout, uvedl dnes generální ředitel Andrea Orcel. Informaci uvedl server US News a server RTE.

Orcel se vyjádřil na evropské finanční konferenci Morgan Stanley v Londýně.

Dodal, že rozhodnutí je složité a může trvat delší dobu, protože je třeba podpořit místní zaměstnance banky a evropské společnosti, které se rovněž snaží ze země odejít.

„Zvažujeme odchod, ale samozřejmě musíme vyvážit složitost a důsledky toho, co tam děláme,“ řekl z londýnské konference.

„Větší dopad je na místě. Jde o 4 000 lidí a já je vnímám jako kolegy, pak 1 250 evropských společností, které si udržely čtvrtletí na trzích, kde jsme a očekávají, že je budeme doprovázet při odchodu z Ruska,“ dodal.

Orcel také uvedl, že ekonomické prostředí se kvůli ukrajinské krizi změnilo a že banka nyní předpokládá, že nastane stagflace. „Čeká nás šok,“ řekl.

Orcel uvedl, že stále věří, že banka může dosáhnout cílů v oblasti distribuce hotovosti, které si stanovila v prosinci, ale to závisí na širším ekonomickém prostředí.

UniCredit minulý týden uvedla, že úplný odpis jejích ruských aktivit včetně přeshraniční expozice by stál přibližně 7,4 miliardy eur, tedy asi 183 miliard korun.

Potvrdila výplatu hotovostních dividend v nejhorším případě, ale navrhovaný zpětný odkup akcií podmínila tím, že její základní kapitál zůstane nad 13 %.

Orcel rovněž upozornil, že krize zvýšila laťku pro fúze a akvizice, protože UniCredit nyní bude muset částečně využít svůj přebytečný kapitál ke zmírnění šoku, informuje RTE.

Zdroj: US News, RTE