Intel nepostaví novou továrnu ve Velké Británii. Kvůli brexitu

Přidat na Seznam.cz

Generální ředitel společnosti Intel uvedl, že americký výrobce čipů již neuvažuje o výstavbě své evropské továrny ve Velké Británii. Jako důvod uvedl brexit, píše BBC.

Pat Gelsinger řekl BBC, že brexit zcela změnil plány společnosti v Evropě. Společnost Intel vynaloží v příštích 10 letech 95 miliard dolarů na vytvoření a modernizaci továren na výrobu čipů v Evropě a na zvýšení výroby v USA. Konglomerát původně uvažoval o zřízení závodu ve Velké Británii, ale brexit tyto plány zcela zhatil.

„Nyní však máme přibližně 70 návrhů na umístění v Evropě z 10 různých zemí,“ uvedl Gelsinger. Konglomerát doufá v podporu ze strany EU a v uzavření jednání o umístění továrny do konce letošního roku. Česko je také jedním z možných míst pro umístění továrny společnosti Intel.

Společnost Intel chce výrazně zvýšit výrobu čipů vzhledem k celosvětovému nedostatku těchto součástek, který zasáhl dodávky automobilů a dalšího zboží. Konglomerát doufá, že získá podporu amerických a evropských politiků, kteří jsou znepokojeni závislostí svých domácích ekonomik na asijských dodavatelích.

Mikročipy jsou základními součástmi milionů výrobků od automobilů po pračky, ale v letošním roce jich byl nedostatek kvůli rostoucí poptávce a problémům v dodavatelském řetězci. Odhaduje se, že hodnota světového trhu s polovodiči se v příštích sedmi letech zdvojnásobí a dosáhne přibližně 800 miliard dolarů. Společnost Intel doufá, že se jí podaří tohoto boomu využít.

Zdroj: BBC