Inflace v eurozóně v červenci podle rychlého odhadu klesla na 5,3 procenta

Přidat na Seznam.cz

Podle rychlého odhadu Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie se očekává, že meziroční inflace v eurozóně v červenci 2023 klesne z červnových 5,5 % na 5,3 %. Tento vývoj je úlevou hlavně pro spotřebitele, kteří se v posledních měsících potýkali s prudkým růstem cen, uvedl portál FX Empire.

Pokud se podíváme na hlavní složky inflace v eurozóně, zpráva odhaluje, že nejvyšší meziroční míra inflace se v červenci stále očekává u potravin, alkoholu a tabáku, i když se má snížit na 10,8 % z červnových 11,6 %. To signalizuje, že ceny potravin zůstávají významným problémem, který ovlivňuje rozpočty domácností v celém regionu.

Bleskový odhad navíc naznačuje, že míra inflace ve službách v červenci mírně vzroste na 5,6 % z červnových 5,4 %. Naproti tomu u neenergetického průmyslového zboží se předpokládá pokles meziroční míry inflace na 5,0 % oproti červnovým 5,5 %. Mezitím se očekává, že ceny energií zaznamenají záporné meziroční tempo -6,1 %, což je mírné zlepšení z červnových -5,6 %. Tyto údaje poskytují cenné informace o dynamice nabídky a poptávky v eurozóně.

Bleskový odhad HDP vykazuje růst

Přesuneme-li pozornost k hospodářskému růstu, předběžný bleskový odhad na druhé čtvrtletí roku 2023 ukazuje expanzi HDP eurozóny o 0,3 %, zatímco HDP EU zůstal ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 stabilní na úrovni +0,6 %, respektive +0,5 %. Navzdory obavám z inflace a jejího potenciálního dopadu na růst se ekonomice podařilo prokázat odolnost a dosáhnout mírného růstu.

Stojí za zmínku, že tyto bleskové odhady HDP vycházejí z neúplných zdrojů údajů a podléhají dalším revizím. Nabízejí však předběžný pohled na ekonomickou trajektorii eurozóny a širší EU.

Závěrem lze říci, že míra inflace v eurozóně vykazuje známky zmírnění, což spotřebitelům nabízí záblesk naděje. Prudce rostoucí ceny potravin však nadále vyvolávají obavy u tvůrců ekonomických politik. Hospodářský růst, i když mírný, naznačuje schopnost regionu odolávat inflačním tlakům. Vzhledem k tomu, že situace zůstává proměnlivá, budou účastníci trhu a tvůrci politik pečlivě sledovat údaje, aby získali komplexnější poznatky a mohli v nadcházejících měsících přijímat informovaná rozhodnutí.

Zdroj: ec.europa.eu, fxempire.com, redakčně upraveno