IBM nahradí 7800 pracovních míst umělou inteligencí

Přidat na Seznam.cz

Počítačová společnost IBM chce zaměstnávat méně lidí, protože jejich práci může převzít software založený na umělé inteligenci. V některých oblastech by mohlo být zrušeno každé třetí pracovní místo, uvedl šéf IBM Arvind Krischna.

Jednašedesátiletý šéf IBM Arvind Krishna očekává, že za pět let by například v oblasti řízení lidských zdrojů mohla být zhruba třetina pracovních míst nahrazena umělou inteligencí (AI) a automatizací. Proto by se nábor na taková kancelářská místa pozastavil nebo zpomalil. Týkalo by se to přibližně 7800 pracovních míst, uvedl deník Tagesschau.

Podle skupiny nebudou některá volná místa obsazena. Ve vývoji softwaru a v oblastech, kde dochází ke kontaktu se zákazníky, však bude nábor pokračovat. IBM má celkem asi 260 000 zaměstnanců, uvedl webový portál Manager Magazin.

V současné době vyvolává značný rozruch robot ChatGPT, konkurenční software Bard Googlu a programy, které umí generovat obrázky na základě textových popisů. ChatGPT například formuluje texty tak, že odhaduje slovo od slova pravděpodobné pokračování věty. Zároveň existují obavy, že by taková technologie založená na umělé inteligenci mohla být zneužita například k šíření nepravdivých informací.

Zdroj: tagesschau.de, manager-magazin.de