I přes nižší prodeje hlásí Porsche rekordní zisky

Přidat na Seznam.cz

Dceřiná společnost Volkswagenu Porsche, která vyrábí sportovní vozy, dosáhla v loňském roce o něco nižších prodejů, než bylo plánováno. Přesto automobilka dosáhla nejlepšího výsledku ve své historii, uvedl deník Spiegel a deník Finanzen.

Navzdory problémům s dodávkami vydělal výrobce sportovních a terénních vozů Porsche v loňském roce výrazně více. Zisk před úroky a zdaněním ve výši 6,8 miliardy eur byl o 27,4 % vyšší než v předchozím roce, oznámila dceřiná společnost VW. Stuttgartská společnost v roce svého vstupu na burzu zvýšila obrat o 13,6 procenta na 37,6 miliardy eur. „V obtížných podmínkách jsme dosáhli zdaleka nejsilnějšího výsledku v historii Porsche,“ uvedl šéf Porsche a VW Oliver Blume. Prodej vzrostl o 2,6 procenta na 309 884 vozů, jak bylo oznámeno dříve.

Porsche je optimistické i ohledně letošního roku. Pokud jde o obrat, společnost usiluje o rozmezí mezi 40 a 42 miliardami eur. A pokud jde o provozní rentabilitu tržeb, tedy podíl zisku z probíhajících obchodů na tržbách, společnost nadále směřuje k deklarovanému cíli 20 procent. V roce 2022 se toto číslo zvýšilo z 16 na 18 procent.

Koncern VW Group uvedl v září na burzu akcie Porsche a díky uvedení čtvrtiny preferenčních akcií Porsche AG získal 9,1 miliardy eur v hrubém. V prosinci byla společnost Porsche povýšena do předního indexu DAX, kde nahradila výrobce sportovního zboží Puma.

Zdroj: spiegel.de, finanzen.net