Historické rekordy na Wall Street po vítěztví Bidena

Přidat na Seznam.cz

Akcie v USA prudce vzrostly, což vedlo k rekordu: index Dow Jones poprvé v historii zlomil 30 000 bodů. Jen v listopadu vzrostl Dow o 13 %. To je výsledek nadšení investorů poté, co administrativa Donalda Trumpa zahájila proces předávání prezidentského úřadu Joe Bidenovi.

Jak Dow Jones Industrial (30 088 bodů), tak S&P 500 (3 635 bodů), dva nejdůležitější indexy newyorské burzy, byly v úterý na rekordních úrovních. Také technologický Nasdaq Composite dosáhl rekordní úrovně 12 tisíc bodů.

V S&P 500 si nejlépe vedl energetický sektor, který získal 4,2 %, včetně Chevronu s nárůstem o 3,3 %. Boeing také vzrostl o 3,9 %.

Wall Street roste díky rozhodnutím týkajících Joe Bidena
Jak CNBC popisuje, nadšení investorů je výsledkem dvou sdělení. Zaprvé, rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa zahájit předání moci nově zvolenému americkému prezidentovi Joe Bidenovi. Donald Trump má sice v úmyslu „pokračovat v boji“ o prezidentský úřad, ale tento krok vlády schválil. Trump od oznámení volebních výsledků argumentoval tím, že Joe Biden vyhrál nezaslouženě a že ve výsledcích byly chyby nebo podvody, ale do dnešního dne neexistují žádné důkazy, které by jeho tvrzení podpořily. Sčítání hlasů v Georgii navíc prokázalo, že tam zvítězil Biden.

Zadruhé, investoři byli potěšeni rozhodnutím Bidena zvolit Janet Yellenovou, bývalou předsedkyni Fedu, sekretářkou nové vlády. Byla by první ženou, která by tuto pozici zastávala. Yellen, jak jej popisuje CNBC, je považována za přívětivou vůči kapitálovým trhům a také za osobu, která se rozhodne pro další fiskální balíček stimulující americkou ekonomiku.