Heineken prodává svůj byznys v Rusku za cenu jedné lahve piva

Přidat na Seznam.cz

Nizozemský pivovar Heineken v pátek oznámil, že se stahuje z Ruska poté, co prodal své aktivity skupině Arnest Group, největšímu ruskému výrobci kosmetiky, domácích potřeb a kovových obalů, uvedl deník The Moscow Times a portál televize CBS.

Stejně jako další velké západní společnosti se Heineken zavázal opustit ruský trh po invazi Moskvy na Ukrajinu, ale na začátku tohoto roku sklidil kritiku poté, co nizozemský investigativní web uvedl, že pokračuje v prodeji v Rusku.

Společnost se v březnu omluvila za to, že vytvořila „nejasnosti“ ohledně svého slibu opustit zemi a uvedla, že doufá, že zajistí pracovní místa pro své ruské zaměstnance, ale že se snaží najít kupce pro své ruské podnikání.

V pátek Heineken uvedl, že nakonec prodal svůj ruský podnik společnosti Arnest Group za symbolické jedno euro (24 Kč) spolu s tříletou zárukou zaměstnání pro 1 800 ruských zaměstnanců.

„Transakce získala všechna potřebná schválení a uzavírá proces, který Heineken zahájil v březnu 2022 s cílem odejít z Ruska, čímž vznikla očekávaná celková kumulativní ztráta ve výši 300 milionů eur (přes 7 miliard Kč),“ uvedl Heineken v prohlášení.

Heineken, druhá největší pivní společnost na světě, pozastavil nové investice, výrobu, reklamu a prodej své stejnojmenné značky v Rusku „v reakci na pokračující eskalaci války“.

„S touto dohodou jsme spokojeni. Dobře se staráme o naše lidi a odcházíme zodpovědně,“ uvedl podle deníku Algemeen Dablad vrcholný manažer Dolf van den Brink. „Nevěřím, že existuje nějaká jiná společnost, která by opustila Rusko za 1 euro,“ dodal.

Prodej následuje po červencovém zabavení ruských aktivit dánského pivovaru Carlsberg a jejich převedení do rukou manažerů napojených na Kreml.

Od prosince Kreml nutí zahraniční společnosti opouštějící zemi prodávat svá aktiva ruským kupcům s 50% slevou a účtuje jim výstupní poplatek ve výši nejméně 10 % hodnoty transakce.

Zdroj: themoscowtimes.com, cbsnews.com, redakčně upraveno