Gruzie předstihla Itálii jako největší dovozce vína do Ruska

Přidat na Seznam.cz

Jihokavkazská Gruzie se stala největším dovozcem vína do Ruska, uvedl v úterý s odvoláním na celní údaje hospodářský deník Kommersant.

Od ledna do května se dovoz vína z Gruzie meziročně zvýšil o 63 %, čímž Gruzie předstihla Itálii, jejíž dodávky se ve stejném období meziročně zvýšily o 31 %, a stala se tak největším dovozcem vína do Ruska.

V prvních pěti měsících roku 2023 dodali gruzínští výrobci vína do Ruska více než 24,15 milionu litrů vína, zatímco italští výrobci dovezli 23,3 milionu litrů.

Gruzínské víno nyní představuje něco přes 19 % ruského dovozu vína, má největší podíl mezi všemi ostatními zeměmi, uvedl deník The Moscow Times.

Zástupci odvětví sdělili listu Kommersant, že nízká volatilita cen a absence cel na dovoz gruzínského vína pomohly výrobcům v této jihokavkazské zemi posílit jejich pozici, protože sankce uvalené na Rusko a překážky v dodavatelském řetězci způsobené válkou na Ukrajině brání dodávkám ze západních trhů.

V srpnu 2022 předseda gruzínské Národní vinařské agentury Levan Mekhuzla uvedl, že se očekává, že podíl Ruského trhu na vývozu vína ze země se v příštích pěti letech sníží na přibližně 40 %.

V loňském roce se však vývoz gruzínského vína do Ruska zvýšil o 23 %, dosáhl 161 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč) a tvořil 64 % celkového vývozu vína, což je nejvyšší hodnota od roku 2013, kdy Moskva zrušila obchodní embargo vůči svému jižnímu sousedovi.

Zdroj: themoscowtimes.com, kommersant.ru, redakčně upraveno