Google propustí 12 tisíc zaměstnanců v celém světě

Přidat na Seznam.cz

Mateřská společnost Googlu Alphabet zruší 12 000 pracovních míst, což je nejnovější propouštění zaměstnanců v technologickém průmyslu. Generální ředitel společnosti Google a Alphabet Sundar Pichai v interním e-mailu uvedl, že za propouštění přebírá „plnou odpovědnost“, uvedl zpravodajský portál BBC a deník Financial Times.

Škrty se dotknou 6 % zaměstnanců společnosti Alphabet po celém světě, a to v týmech včetně náboru a inženýrství.

Stalo se tak několik dní poté, co společnost Microsoft oznámila, že bude zrušeno 10 000 pracovních míst, a několik týdnů poté, co společnost Amazon oznámila snížení počtu pracovních míst o 18 000.

Sundar Pichai poděkoval zaměstnancům za tvrdou práci na svých pozicích a dodal, že jejich přínos byl neocenitelný. Generální ředitel společnosti Google také oznámil odstupné pro americké zaměstnance, kteří dostanou nejméně 16 týdnů platu, bonus za rok 2022, placenou dovolenou a šest měsíců zdravotního pojištění.

Wall Street škrty přivítala, akcie Alphabetu v elektronickém obchodování před otevřením burzy vzrostly o 3,5 %. Analytici uvedli, že technologické velmoci dříve přehnaně utrácely a neviděly na obzoru zpomalení.

V USA od začátku roku 2022 o práci téměř 194 000 zaměstnanců v oboru, a to bez těch, které v pátek oznámila společnost Alphabet.

Tento měsíc oznámily výrazné propouštění také společnosti Hewlett Packard a cloudový gigant Salesforce, protože prudká inflace a rostoucí úrokové sazby zpomalily růst.

Američtí technologičtí giganti také čelí kontrole v Evropské unii, která začala prosazovat předpisy, jež jim mají zabránit vyhýbat se placení daní, potlačovat hospodářskou soutěž, těžit ze zpravodajského obsahu bez placení.

Zdroj: bbc.com, ft.com, redakčně upraveno