Google má problém v Itálii. Další velkolepá pokuta pro americký gigant

Přidat na Seznam.cz

Nejen Brusel, ale také jednotlivé země EU obviňují společnost Google z nelegálních tržních praktik. Nyní zasáhli Italové.

Italský orgán pro hospodářskou soutěž uložil společnosti Google pokutu více než 100 milionů EUR (asi 2,7 miliardy Kč) za zneužití její tržní síly tím, že vyloučila konkurenční aplikaci pro smartphony, která nabízí nabíjení elektrických vozidel. Úředníci nařídili společnosti Google, jejíž operační systém Android a obchod s aplikacemi Google Play dominují na italském trhu, aby do svého mobilního systému Android Auto zahrnula aplikaci Enel X pro uživatele elektrických vozidel.

V roce 2019 uložila Evropská komise společnosti Google pokutu 1,49 miliardy EUR za protisoutěžní praktiky v odvětví online reklamy. Případ, ve kterém byla poté uložena pokuta, se týkal nástroje Google Adsense. Jedná se o kontextový nástroj pro zobrazování reklam. Konkurenti společnosti Google si stěžovali, že její masivní zveřejňování na webových stránkách blokuje přístup jejich reklamních produktů.

Jednalo se o třetí hlavní trest uložený společnosti Google Evropskou komisí. V červenci 2018 uložila Komise společnosti Google pokutu ve výši 5 miliard dolarů za zneužití jejího dominantního postavení s operačním systémem Android. V roce 2017 uložila komise společnosti Google pokutu 2,7 miliardy dolarů v případě souvisejícím se zobrazováním vyhledávání nabídek online obchodů.