Google chce představit vlastního chatbota s umělou inteligencí

Přidat na Seznam.cz

Zřejmě pod dojmem humbuku kolem chatbota ChatGPT s umělou inteligencí oznámil technologický gigant Google svého vlastního chatbota. „Bard“ má být schopen mluvit s uživateli a bude představen příští týden, uvedl zpravodajský portál DW a deník The Guardian.

Chatbot ChatGPT získává konkurenci, šéf Googlu Sundar Pichai napsal na svém blogu, že společnost pracuje na vlastní umělé inteligenci s názvem Bard, která má odpovídat na otázky uživatelů a účastnit se konverzací. Tato umělá inteligence zatím není volně přístupná, ale testuje se.

Pichai vysvětlil, že Bard bude v nadcházejících týdnech zpřístupněn širší veřejnosti. Zřejmě pod tlakem a úspěchem ChatGPT společnosti OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí, zahajuje Google ofenzívu v oblasti umělé inteligence. Microsoft by mohl do konce týdne představit integraci svého vyhledávače Bing s ChatGPT, o níž v minulých dnech unikly informace. Kromě chatbota Bard budou k dispozici nové funkce umělé inteligence ve vyhledávání Google a programovací rozhraní, pomocí kterých lze vyvíjet aplikace umělé inteligence.

Důležitou roli má hrát jazykový model LaMDA, který společnost Google vyvinula a představila v roce 2021. Tento model vyvolal rozruch, protože jeden z inženýrů společnosti Google jej loni označil za „vnímající bytost“. Společnost Google pracuje na softwaru založeném na umělé inteligenci, který dokáže komunikovat s lidmi, již několik let, ale vždy se vyhýbala uvedení na široký trh.

V minulosti se opakovaně objevovala kritika odborníků, že chatboti s umělou inteligencí mohou šířit dezinformace. Pichai na svém blogu zdůraznil, že Google bude kombinovat externí zpětnou vazbu s vlastními interními testy, aby zajistil, že odpovědi budou splňovat vysoký standard a zahrnovat informace z „reálného světa“ – zároveň však uvedl, že systém se zaručeně dopustí i chyb.

Zdroj: dw.com, theguardian.com