Globální dluh vzrostl na nové rekordní maximum téměř 300 bilionů dolarů

Přidat na Seznam.cz

Globální dluh vzrostl ve 2. čtvrtletí na nové rekordní maximum téměř 300 bilionů dolarů.

Globální dluh vzrostl ve 2. čtvrtletí na nové rekordní maximum téměř 300 bilionů USD. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se však snížil poprvé od začátku pandemie, protože růst ekonomiky se oživil, uvedl Institut pro mezinárodní finance (Institute of International Finance, IIF).

Celkový dluh, který zahrnuje vládní dluhy, dluhy domácností a firem a bankovní dluh, stoupl o 4,8 bilionu dolarů a na konci června dosáhl 296 bilionů dolarů po mírném poklesu v 1. čtvrtletí. Ve srovnání s úrovní před pandemie se zvýšil o 36 bilionů dolarů.

„Pokud bude úvěrování pokračovat tímto tempem, očekáváme, že globální dluh se dostane nad 300 bilionů USD,“ uvedl šéf analýz udržitelnosti v IIF Emre Tiftik.

Ve 2. čtvrtletí se dluhy nejvýrazněji zvýšily v rozvíjejících se ekonomikách, celkově o 3,5 bilionu USD, a dosáhly téměř 92 bilionů USD.

Pozitivním signálem je první pokles globálního dluhu v poměru k HDP od začátku koronakrize. Tento ukazatel se v 2. čtvrtletí snížil na 353% HDP z 362% v prvních třech měsících. Podle IIF ze 61 zemí, které monitoruje, až 51 zaznamenalo pokles dluhu v poměru k výkonu ekonomiky. Institut však dodal, že v mnoha případech není oživení dostatečně silné na to, aby stáhlo poměr dluhu k HDP na úrovně před pandemie.

Zdroj: Institute of International Finance, IIF