Francouzský prodejce sportovního oblečení Decathlon pozastavil činnost v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Decathlon, sportovní odnož francouzského maloobchodního impéria, která čelí kritice za setrvání v Rusku po jeho invazi na Ukrajinu uvedla, že kvůli potížím se zásobováním nyní pozastavuje své aktivity v zemi, informuje server US News a portál televize BBC.

Decathlon vlastní rodina Mulliezů, která stojí také za maloobchodním prodejcem stavebnin Leroy Merlin a maloobchodním prodejcem potravin Auchan, kteří v Rusku nadále působí.

Západní společnosti od McDonald’s, Starbucks až po Deutsche Bank a Shell se stáhly z Ruska pod tlakem zákazníků a svých vlád, aby Moskvě uvalily ekonomickou daň za vedení války se svým sousedem. Západní sankce vůči Rusku také zkomplikovaly podnikání v této zemi.

„V přísném souladu s mezinárodními sankcemi společnost Decathlon konstatuje, že již nejsou splněny podmínky pro dodávky, aby mohla pokračovat ve své činnosti v Rusku. Decathlon musí pozastavit provoz svých prodejen,“ uvedla společnost.

Společnost Decathlon dováží většinu výrobků, které prodává ve svých 60 prodejnách v Rusku. Společnost uvedla, že bude nadále podporovat svých 2 500 ruských zaměstnanců, informuje BBC.

Společnost Auchan má v Rusku, kde dosahuje 10 % svého celosvětového obratu, přibližně 30 000 zaměstnanců, 231 prodejen a provozuje e-commerce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ji kritizoval za pokračování činnosti v Rusku.

Generální ředitel společnosti Auchan však v neděli pro francouzský list Journal du Dimanche uvedl, že společnost plánuje svou přítomnost v Rusku zachovat, mimo jiné proto, že se obává ztráty majetku nebo vystavení místních manažerů právním problémům, pokud se stáhne.

Společnost Leroy Merlin, která má v Rusku 45 000 zaměstnanců a 113 prodejen, rovněž odebírá většinu svých výrobků z místních zdrojů.

Zdroj: US News, BBC