Francouzský prezident Macron oznámil výstavbu nových reaktorů EPR2

Přidat na Seznam.cz

Prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek v továrně v Belfortu ve Franci oznámil výstavbu šesti nových reaktorů EPR2 a osmi dalších, které budou otestovány do roku 2050. Slíbil také zvýšení kapacity solárních a větrných elektráren a dalších obnovitelných zdrojů energie, informuje server Bankier a server Tvn24.

Aby Francie v nadcházejících desetiletích nahradila fosilní paliva, „bude muset být schopna vyrábět až o 60 % více elektřiny než dnes“, uvedl prezident Macron.

Podle Macrona má 14 reaktorů postavit společnost EDF. Stát připraví „rozsáhlý plán v hodnotě desítek miliard eur pro celé odvětví a pro EDF, také převezme odpovědnost za zajištění krátkodobé a střednědobé finanční kapacity EDF“, ujistil prezident.

V nadcházejících týdnech budou zahájeny přípravné projekty, které určí místa pro umístění reaktorů. V druhé polovině roku 2022 proběhnou „rozsáhlé veřejné konzultace“ o energetice a v roce 2023 parlamentní výbory připraví legislativní návrh, informuje Tvn24.

Výstavba prvního reaktoru bude zahájena v roce 2028 a do provozu bude uveden v roce 2035. Prezident rovněž sdělil, že chce prodloužit životnost reaktorů, které jsou v současné době v provozu. „Žádám společnost EDF, aby ve spolupráci s Úřadem pro jadernou bezpečnost (ASN) prověřila podmínky prodloužení všech reaktorů o více než 50 let,“ uvedl Macron.

Francie také „téměř desetinásobně“ zvýší svou kapacitu výroby solární energie, aby do roku 2050 přesáhla 100 gigawattů. Macron také hovořil o budování vodních přehrad, výrobě biopaliv, biomasy a bioplynu. Podle prezidenta bude nutné rozvíjet další obnovitelné zdroje energie. „Zejména se nám musí podařit zvýšit podíl plynu z obnovitelných zdrojů, abychom v roce 2030 dosáhli desetiprocentního podílu na spotřebě energie.“ dodal.

Zdroj: bankier.pl, tvn24.pl