Francie zavádí digitální daň technologickým gigantům

Přidat na Seznam.cz

Bez čekání na globální ujednání, například v rámci OECD, zaslala francouzská vláda technologickým gigantům, zejména z USA, informace o zahájení výpočtu daně.

Informovali o tom přední média jako Financial Times. Již několik let francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire tvrdě prosazuje takovou změnu, ale Francie podlehla tlaku administrativy Donalda Trumpa a hrozbě odvetných povinností, takže i přes přijetí zákona o digitálních daních nebyla uskutečněna. Nyní došlo ke změně, protože ohlášená jednání o rámcové dohodě o digitální dani v rámci OECD nepřinesla žádné výsledky.

Technologické společnosti jako Google, Facebook nebo Apple nejsou řádně zdaněny, mohou generovat příjmy v jedné zemi, ale podávají zprávy daňovým úřadům v jiné, obvykle s nízkou daní z příjmů právnických osob, aby optimalizovaly svůj zisk. V Evropě, Irsku a Lucembursku, kde měly korporace svá sídelní centra, tímto přístupem po mnoho let těží, zatímco v jiných zemích obvykle neplatí nic.

Přesto Francie nemůže získat podporu od jiných evropských zemí – evropská daňová politika vyžaduje jednomyslné rozhodnutí členů Evropské unie. Vláda se rozhodla nečekat na další evropské země a začala pracovat na vlastní místní dani. Podle ní podléhají dani společnosti s tržbami přesahujícími 750 milionů EUR po celém světě a 25 milionů EUR ve Francii. Amazon, Uber, Airbnb nebo reklamní společnost Facebook, Google, Criteo. Takové společnosti mají platit 3 % daň z příjmů generovaných ve Francii. OECD stále pracuje na tom, jak správně zdanit technologické společnosti po celém světě, ale neexistuje žádný kompromis.

Francie a Spojené státy se již několik let hádají o daň z technologií. V srpnu 2019 podepsali americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron dohodu, podle níž francouzská vláda zruší daň, jakmile OECD najde způsob, jak řádně zdanit technologické společnosti.

V prosinci 2019 USA hrozily clem na francouzské víno, sýr a módu, protože předchozí dohoda podle jejich názoru nebyla vhodná. Cla dosud nebyla zavedena.