Flixbus přebírá legendárního amerického autobusového přepravce Greyhound

Přidat na Seznam.cz

Cestovní platforma Flixmobility kupuje americkou dálkovou autobusovou společnost Greyhound Lines a posiluje tak svou pozici na americkém trhu. Německá společnost působí v USA se svou značkou Flixbus již od roku 2018, píše webový portál n-tv.de.

Legendární meziměstské autobusy Greyhound budou v budoucnu patřit společnosti Flixbus. Zastřešující společnost Flixmobility kupuje společnost Greyhound Lines, největšího provozovatele dálkové autobusové dopravy v USA, za částku blížící se 4 mld. korun od britské železniční a dopravní společnosti Firstgroup, uvedly obě strany.

„Neustálý rozvoj naší sítě prostřednictvím spolupráce nebo akvizic byl vždy nezbytnou součástí naší růstové strategie pro další rozšiřování naší globální přítomnosti,“ uvedl spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Flixmobility Jochen Engert. „Akvizice společnosti Greyhound nás v tomto ohledu posouvá o rozhodující krok dál a posiluje pozici společnosti Flixbus v USA.“

Tam, stejně jako v Kanadě a Mexiku, jezdí 1300 autobusů Greyhound, které podle společnosti Flixmobility obsluhují 2400 destinací v Severní Americe a ročně je využije 16 milionů cestujících.

Samotná společnost Flixbus je v USA přítomna od roku 2018 a na začátku léta zde opět posílila svou činnost. Šéf společnosti Flixbus v USA Pierre Gourdain v červnu oznámil, že do roku 2023 chce Flixbus nabídnout nejrozsáhlejší síť v této zemi. V roce 2019 před vypuknutím epidemie, přepravila společnost Flixbus celosvětově 62 milionů cestujících. Kvůli pandemii se cestovní ruch občas prakticky zastavil.

Společnost Firstgroup převzala Greyhound Lines v roce 2007, ale kupce hledala již před pandemií. Obchodní činnost společnosti Greyhound v poslední době také silně utrpěla omezeními způsobenými virovou krizí. Od dubna 2020 do března 2021 činily tržby přes 9mld. korun a upravený provozní zisk byl kolem 40 mil. korun, jak uvedl předchozí vlastník Firstgroup.

Společnost Flixmobility zaplatí za Greyhound zpočátku přibližně 3 mld. korun, přičemž necelých 704 mil. korun, bude zaplaceno ve splátkách v průběhu následujících 18 měsíců. Nový vlastník si pronajímá nemovitosti společnosti Greyhound, které zůstávají společnosti Firstgroup. Vládní dotace ve výši přesahující 2 mld. korun, které společnost Greyhound obdržela od americké vlády jako kompenzaci za ztráty způsobené pandemií, zůstanou společnosti Greyhound, budou tak sloužit společnosti Flixmobility. Pointa je, že společnost Greyhound má hodnotu kolem 1 mld. korun.

Zdroj: n-tv.de