Firmě Mondelez hrozí pro setrvání v Rusku bojkot ve Skandinávii

Přidat na Seznam.cz

Společnost Mondelez International, která v severském regionu čelí rostoucímu bojkotu ze strany firem kvůli své přítomnosti v Rusku, se tento týden setká se zástupci norské vlády v naději, že se jí podaří ochránit místní podnikání, uvedl portál Yahoo.

Letecké společnosti SAS a Norwegian Air, železniční skupina SJ, hotelový řetězec Strawberry, maloobchodní řetězec Elkjop, lodní skupina Fjord Line a Norský fotbalový svaz byly mezi těmi, kdo v posledních dnech oznámili, že přestanou prodávat výrobky společnosti Mondelez.

Globální výrobce potravin, výrobce čokolád Oreo, Toblerone a desítky dalších značek, je v Norsku a Švédsku silně zastoupen prostřednictvím svých místních výrobců čokolád Freia a Marabou.

Norské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že plánuje setkání se společnostmi na obou stranách bojkotu, ale zastavilo se u doporučení řešení, uvedl webový portál XM.

„Je na společnostech a jednotlivcích, aby se nezávisle rozhodli, co budou kupovat a s kým budou obchodovat,“ uvedl v prohlášení státní tajemník Erling Rimestad.

Ačkoli některé západní společnosti po loňské invazi Moskvy na Ukrajinu prodaly svá ruská aktiva, jiné, jako například Mondelez, zůstaly i přes odpor v jiných zemích.

Severské společnosti uvedly, že jejich rozhodnutí přestat prodávat výrobky společnosti Mondelez vychází z letošního oznámení ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce, kdy se výrobce občerstvení a další skupiny dostanou na černou listinu.

Společnost Coop Norge, druhý největší norský maloobchodní prodejce potravin, v sobotu uvedla, že před přijetím jakéhokoli rozhodnutí požádá o radu norskou vládu.

Společnost Mondelez se sídlem v Chicagu ve svém prohlášení uvedla, že v Norsku neprodává výrobky ruské výroby a že oficiální pokyny by měly být založeny na objektivních kritériích, která by ke společnostem přistupovala stejně.

Společnost Mondelez uvedla, že zachovává omezené aktivity v Rusku a zároveň zastavila investice a reklamu, a odsoudila válku.

„Společnost Mondelez International dodržuje všechna politická rozhodnutí a sankce a bude i nadále zvažovat nezbytné úpravy činností, aby zajistila jejich plné dodržování,“ dodala společnost.

Zdroj: xm.com, ca.style.yahoo.com, redakčně upraveno