Firma Elona Muska získává nemalou částku na novou firmu xAL

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk v roce 2023 založil společnost xAL. Tento týden dle deníku Theverge oznámil, že získal finanční prostředky ve výši 6 miliard dolarů (přibližně 130 miliard korun).

Společnost xAL získala nemalou částku. Taková částka může uvést na trh první produkty startupu, také vybudovat rozsáhlou infrastrukturu a v neposlední řadě také vyvíjet budoucí technologie. Společnost xAL uvedla na trh AL Grok. A to má být ostřejší verze ChatGPT od společnosti OpenAl. Tento AL je zatím k dispozici prostřednictvím služby X a získají jej uživatelé, které mají předplatné X Premium.

xAL je financován z několika zdrojů

Financování této společnosti přichází od několika investrorů, jako jsou Andreessen Hrowitz, saúdskoarabský princ Al Waleed bin Talala nebo Sequoia Capital. xAL chce dosáhnout 1 miliardy dolarů (přibližně 22 miliard dolarů) v kapitálových investicích. Nicméně z jiných zdrojů by xAL chtěl víc, a to 6 miliard dolarů (přibližně 130 miliard dolarů).

Ovšem cesta bude ještě trnitá. Hardware, který je schopen podpořit vývoj umělé intelingence, vychází na nemalé peníze. Připravovaná grafická karta Balckwell B200 Al od společnosti Nvidia vychází od 30 000 do 40 000 dolarů (682 tisíc korun až 909 tisíc dolarů) za kus. Dle dostupných informací by společnost xAL potřebovala současných čipů Nvidia H100 sto tisíc, jak jsme psali také na Techsvět.

Nedávno Elon Musk řekl, že by radši vytvářel produkty mimo Teslu. A tako mimo xAl a OpenAl.

Zdroj: Theverge