Export ukrajinského obilí klesl během září o více než polovinu

Přidat na Seznam.cz

Podle pondělních údajů ukrajinského ministerstva zemědělství činil vývoz obilí z Ukrajiny od 1. do 24. září 1,57 milionu tun, což je výrazný pokles oproti 3,21 milionu tun ve stejném období loňského roku, uvedl portál XM a webový portál stanice CNBC.

Ministerstvo neposkytlo žádné vysvětlení tohoto poklesu. Obchodníci a zemědělské svazy uvedli, že hlavní příčinou sníženého vývozu je ukrajinské blokování černomořských přístavů a nedávné ruské útoky na ukrajinské přístavy na Dunaji.

Údaje ministerstva ukázaly, že Ukrajina v sezóně 2023/24 od července do června dosud vyvezla celkem 6,2 milionu tun obilí oproti 7,5 milionu tun ve stejném období předchozí sezóny.

Tento objem zahrnoval téměř 3 milionů tun pšenice, 2,5 milionů tun kukuřice a 599 tisíc tun ječmene. Ukrajina tradičně přepravuje většinu svého vývozu přes své černomořské přístavy.

Dohoda zprostředkovaná OSN a Tureckem, která tento vývoz umožňovala, se v červenci zhroutila, když od ní Rusko odstoupilo s tím, že nebyly splněny jeho požadavky na zmírnění sankcí na vývoz vlastního obilí a hnojiv.

Ukrajina může vyvážet omezené objemy přes malé říční přístavy na Dunaji a přes svou západní pozemní hranici s Evropskou unií.

Očekává se, že Ukrajina v roce 2023 sklidí nejméně 80 milionů tun obilí a olejnin a přebytek pro vývoz v letech 2023/24 činí přibližně 50 milionů tun.

Zdroj: xm.com, cnbc.com, redakčně upraveno