EU schvaluje miliardové finanční prostředky na „zelenou“ ocel

Přidat na Seznam.cz

Největší německý výrobce oceli chce nahradit své vysoké pece zařízeními, která budou využívat vodík. EU schválila dotace na první stavbu, uvedl webový portál Investrends a portál televize NTV.

Konkrétně společnost Thyssenkrupp plánuje postupně nahradit své čtyři vysoké pece na uhlí v Duisburgu takzvanými zařízeními na přímou redukci, která budou pracovat na plyn a postupně na vodík.

Během celé doby životnosti projektu lze podle Evropské komise zabránit uvolnění více než 58 milionů tun CO2. Společnost Thyssenkrupp se zavázala aktivně předávat poznatky získané v rámci projektu průmyslu a vědě, uvádí se v prohlášení.

Společnost Thyssenkrupp již v březnu zadala zakázku na výstavbu prvního zařízení na přímou redukci; hodnota zakázky činí 1,8 miliardy eur (přes 43 miliard Kč). Spolková vláda a spolková země Severní Porýní-Vestfálsko chtějí projekt podpořit stovkami milionů eur.

Schvalování dotace se vleklo několik posledních měsíců. Společnost Thyssenkrupp se obávala, že v nejhorším případě bude muset zakázku od výrobce závodu stáhnout, pokud bude získání dotace od spolkové vlády trvat příliš dlouho.

Zdroj: investrends.ch, n-tv.de, redakčně upraveno