Elon Musk předpovídá: „Umělá inteligence nám vezme všechna pracovní místa”

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk tvrdí, že umělá inteligence nám vezme všechna pracovní místa, a to nemusí být nutně špatně, píše web CNN.

„Pravděpodobně nikdo z nás nebude mít práci,“ řekl Musk o umělé inteligenci na čtvrteční technologické konferenci. Při svém projevu na konferenci VivaTech 2024 v Paříži Musk popsal budoucnost, ve které budou pracovní místa „volitelná“.

„Pokud chcete dělat práci, která je pro vás tak trochu jako koníček, můžete ji dělat,“ řekl Musk. „Ale jinak vám umělá inteligence a roboti poskytnou veškeré zboží a služby, které budete chtít.“

Aby tento scénář fungoval, musel by podle něj existovat „univerzální vysoký příjem“, i když nesdělil, jak by mohl vypadat. (Tento příjem znamená, že vláda dá každému určitou částku peněz bez ohledu na to, kolik vydělává).

„Nebyl by žádný nedostatek zboží ani služeb,“ řekl.

Dynamický rozvoj umělé inteligence

Možnosti umělé inteligence se v posledních několika letech prudce rozšířily, a to natolik rychle, že regulační orgány, společnosti i spotřebitelé stále ještě řeší, jak tuto technologii zodpovědně používat. Stále také narůstají obavy z toho, jak se s rozšířením AI na trhu změní různá odvětví a pracovní místa.

V lednu výzkumníci z laboratoře počítačové vědy a umělé inteligence MIT zjistili, že pracoviště přijímají AI mnohem pomaleji, než někteří očekávali. Zpráva také uvádí, že většinu pracovních míst, která byla dříve označena za zranitelná vůči AI, nebylo pro zaměstnavatele v té době ekonomicky výhodné automatizovat.

Odborníci se také do značné míry domnívají, že mnoho pracovních míst, která vyžadují vysokou emoční inteligenci a interakci s lidmi, nebude třeba nahrazovat. Jedná se o odborníky na duševní zdraví, kreativce a učitele.

Sám Musk má z AI obavy

Musk se otevřeně vyjádřil o svých obavách týkajících se umělé inteligence. Během čtvrteční konference označil tuto technologii za svůj největší strach. Jako nejrealističtější a nejlepší představu o budoucí AI uvedl sérii knih od Iana Bankse, utopické fiktivní pohledy na společnost řízenou vyspělou technologií.

Musk však zpochybnil, že by se lidé cítili emocionálně naplněni v budoucnosti bez práce.

„Otázkou bude skutečně otázka smyslu – pokud počítač a roboti zvládnou všechno lépe než vy, má váš život smysl?“ řekl.  „Myslím si, že v tom možná stále hraje roli člověk – v tom, že můžeme dát AI smysl.“

Svůj čas na pódiu využil také k tomu, aby vyzval rodiče, aby omezili množství sociálních médií, která mohou děti sledovat, protože „jsou ovlivňovány umělou inteligencí, která maximalizuje dopamin“.

Zdroj: CNN