Elektrické stromy, které dobíjí auto? Dokážou dobít baterii automobilu za pouhých pět minut
Newyorský startup, který se zabývá výrobou elektromobilů, chce podél rušných ulic města vysadit síť velmi účinných „stromů“, které dokážou dobít baterii automobilu za pouhých pět minut, píše deník New York Post.
Společnost Gravity Inc. podporovaná Googlem vyvinula technologii rychlého nabíjení, kterou již používá ve svých nabíjecích stanicích.
Generální ředitel společnosti Gravity Moshe Cohen nyní doufá, že město schválí jeho koncept „stromů DEAP“ – zkratka pro Distributed Energy Access Points (v češtině Distribuované energetické přístupové body), a že bude moci svou síť výrazně rozšířit.
Zaparkuj, dobíjej
Nabíjecí stromy se bez problémů vejdou do ulic, kde se platí parkovné, a umožní řidičům zastavit a zaparkovat pro rychlé doplnění energie.
„Omezení spočívá v tom, že musíme zajistit nabíjení rychlostí, která je kratší než doba stání. Takže pokud tam můžete být jen 30 minut, musí být takové auto nabito za méně než 30 minut,“ řekl Cohen listu New York Post.
Nabíjecí kabely dokážou zajistit dojezd 320 km za 13 minut dobíjení v případě 200kW režimu a za pouhých pět minut u 500kW modelu. To je dramaticky rychlejší než v současnosti používané nabíjecí porty takzvané „úrovně 2“, které podle webových stránek města poskytují pouze 32 km dojezdu za hodinu nabíjení.
Minimalistický vzhled
Společnost Gravity vyvinula elegantní, minimalistické stromy s pomocí designérské firmy Rangr Studio.
Jsou vybaveny manévrovatelným výkyvným ramenem a systémem kabelů navrženým tak, aby byly kompatibilní se všemi hlavními výrobci elektromobilů, včetně společností Tesla a Rivian.
„Jde o to, aby stanice nepřekážely, byly tiché, bezproblémové a také aby automaticky vracely kabel na své místo,“ řekl Jasmit Rangr ze studia Rangr. „Předpokládáme, že někdo bude spěchat, naskočí do auta a nechá tam kabel jen tak viset. To nemůžeme nechat jen tak.“
Expanze i do dalších měst
Podle Cohena společnost Gravity v současné době jedná s různými městskými úřady o instalaci těchto zařízení v New Yorku. Ten označil za klíčový zkušební prostor pro tuto technologii, o kterou by v budoucnu mohly projevit zájem i další města, například Boston a Los Angeles.
Zdroj: New York Post