Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu nečekaně zlepšila

Přidat na Seznam.cz

Důvěra investorů v eurozóně se v srpnu poprvé po čtyřech měsících zlepšila, ale podle pondělních výsledků průzkumu institutu pro výzkum chování Sentix se měnový blok nachází v recesi, uvedl webový portál FX Street a deník Insider.

Po třech měsících poklesu v řadě se ekonomický index Sentix v srpnu nečekaně zvýšil na -18,9 bodu z červencové hodnoty -22,5 bodu. Předpokládalo se, že hodnota klesne na -23,4.

Hodnocení současné situace zůstává slabé a podtrhuje současné recesní podmínky. Mezitím se názory na budoucí vývoj v srpnu zlepšily, protože otázka inflace ztrácí část své výbušné síly, uvedl think tank.

Index současné situace se v srpnu udržel na stabilní úrovni -20,5. Index očekávání vykázal hodnotu -17,3 oproti -24,5 v předchozím měsíci. Investoři nejsou pozitivně naladěni na ekonomický vývoj, ale očekávané tempo zhoršování se pouze zmírňuje, poznamenal Sentix. Ekonomika v eurozóně zůstává v režimu recese.

„Největší ekonomika eurozóny se stává nemocným mužem eurozóny a těžce doléhá na celý region,“ uvedl Sentix.

Nálada investorů v Německu nadále klesala a dostala se na nejnižší úroveň od října 2022. Ekonomický index v srpnu klesl na -30,7 z červencových -28,4 bodu.

Ukazatel současných podmínek se posunul na -35,3 z -28,0 před měsícem. Index očekávání naopak vzrostl na -26,0 z -28,8 v předchozím měsíci.

Zdroj: fxstreet.com, markets.businessinsider.com