Deník Politico míří do rukou Axel Springer. Je to hra za miliardy dolarů

Přidat na Seznam.cz

Americký zpravodajský web Politico přebírá německá skupina Axel Springer, oznámila společnost akvizici.

Axel Springer vsadil miliardu dolarů na web Politico, vlivný zpravodajský web o lobby a silných mocnostech od Washingtonu po Brusel, který za 15 let od svého založení změnil politické informace nejen v digitálním prostředí.

Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale na trhu se proslýchá, že hodnota převzatých aktiv se pohybuje kolem jedné miliardy dolarů. Částka je rekordn a vynaložená v oblasti digitálního publikování na skutečnou hvězdu v novinářské branži, protože „objektivní a kvalitní žurnalistika je dnes důležitější než kdy jindy,“ komentoval Mathias Döpfner, generální ředitel společnosti Axel Springer: „Věříme v potřebu nezávislé redakční linie a zpravodajství, které není zaujaté. To je nezbytné pro náš úspěch a urychlení budoucího růstu.

Nákupní horečka společnosti Axel Springer přišla ve stejný den, kdy bylo na Wall Street oznámeno spojení firmy SPAC s časopisem Forbes za cenu 630 milionů. Podle CNBC tento krok potvrzuje konsolidaci ve vydavatelském sektoru a mohl by být následován společnostmi jako je BuzzFeed, Bustle Digital Group, Vox Media a Vice Media.

Když se vrátíme ke společnosti Axel Springer, německé vydavatelství, které vlastní bulvární deník Bild, deník Die Welt, weby jako Business Insider a zpravodaje jako Morning Brew a Insider, včera oznámilo, že podepsalo dohodu s Robertem Allbrittonem o převzetí Politico.

Uzavření transakce podléhá antimonopolním úřadům a očekává se do konce roku. Podle prohlášení obou společností vykazuje Politico zisky od roku 2019: akvizice je součástí strategie Axel Springer, který se snaží o digitální růst. „Robert Allbritton zůstává vydavatelem časopisů Politico a Protocol. Vedení a redakce Politico, Politico Europe a Protocol zůstanou na svých místech a budou nadále provozovat jednotlivé publikace odděleně od ostatních značek skupiny,“ ujistili Němci.

Zdroj: Axel Springer, Washington Post