Dcera zakladatele společnosti Huawei převezme vedení skupiny

Přidat na Seznam.cz

Zakladatel společnosti Huawei Ren Zhengfei chce odejít z vedení společnosti. Jeho nástupkyní se má stát jeho dcera Meng Wan-čou, která je v Číně považována za hrdinku a v USA za nepřítele státu.

V čele čínského telekomunikačního gigantu Huawei se čeká na politicky citlivé personální rozhodnutí, píše deník Spiegel a deník DW. Dcera zakladatele společnosti, finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, která byla kdysi terčem útoku americké justice, má 1. dubna poprvé převzít vedení skupiny. Informované kruhy v Pekingu potvrdily, že tím má být zahájen plán nástupnictví po jejím 78letém otci Ren Zhengfeiovi.

Nástup 51leté Čeng-fej do čela skupiny by mohl ještě více zintenzivnit masivní politické výhrady vůči společnosti Huawei v USA. Podle tiskových zpráv americký prezident Joe Biden v současné době zvažuje zpřísnění sankcí vůči této společnosti. V souladu s tím by společnosti Huawei mohl být zcela znemožněn přístup k polovodičům od významných amerických dodavatelů, jako je Qualcomm nebo Intel. USA tvrdí, že mají obavy o bezpečnost, což Huawei odmítá jako neopodstatněné.

Dcera legendárního zakladatele společnosti se stala ústřední postavou konfliktu s USA, když byla na konci roku 2018 na žádost americké justice zatčena v Kanadě. Obvinění bylo za bankovní podvod s cílem obejít sankce proti Íránu. Tři roky byla Meng Wan-čou držena v domácím vězení ve Vancouveru a právně se bránila svému vydání do USA.

Čína zesílila tlak na Kanadu zatčením dvou Kanaďanů pro podezření ze špionáže v Číně. Diplomaté hovořili o „politice rukojmích“. V září 2021 se Meng Wan-čou mohla po dohodě s americkými prokurátory – výměnou za propuštění dvou Kanaďanů, vrátit do své vlasti, kde byla oslavována jako hrdinka. Tato kapitola se uzavřela až loni v prosinci, kdy američtí prokurátoři požádali soud v New Yorku o podání žaloby.

Zdroj: spiegel.de, dw.com